Home Forums Örnek olay (TR) Modül 2 – Örnek olay – İki Yaşam Arasındaki Denge

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • #829
  admin
  Keymaster

  Örnek olay incelemesini buradan indirebilirsiniz

  Kavramlar ve beceriler
  • Stres ve stresle nasıl başa çıkılacağı.
  • Stresli durumlarda duygularım.
  • Duygu ve rasyonel düşünme.

  Durum & Egzersiz
  Gabi 68 yaşında. O Lewy cisimli demans ve Alzheimer hastası olan akrabası Dan (88)’e bakım veriyor . Ayrıca onun 20 yıldan fazla bir süredir kalp problemleri, eklem iltihabı var ve asabi birisi.
  Gabi neredeyse Dan’in dairesinde kalıyor, günde 10-14 saatten fazla kalıyor veya Dan için farklı şeyler yapıyor: bezini günde 2-5 kez değiştiriyor, artrit problemleri nedeniyle her gün ayaklarını yıkıyor, yiyeceğini hazırlıyor, evi temizlemek, çamaşır yıkamak, alışveriş yapmak, doktorlar vb. gibi işleri de.
  2015’ten beri bir gün bile kendisi için tatil yapmıyor Pazar günleri bile. Dan sakin, ama aniden hiçbir şey yokken öfkeleniyor. Paralel evrende olduğu zaman kendi ismini de onun ismini de unutuyor. O hiçbir şey yapamıyor, bu yüzden tüm yük Gabi’nin omuzlarında. İyi olan tek şey, akşam saatlerinde uyumasını sağlayan kalp hapları alması.
  Her zaman gün Dan’ın durumuna bağlı olarak 7’de başlıyor ve 20-22’de bitiyor. İyi olduğu günler var ama çoğu kötü. Günde 3 öğün yemek hazırlaması ve yedirmesi gerekiyor, çünkü o ellerini kullanmak istemiyor. Sonra onu yıkamak ve bezini değiştirmek zorunda. Bazen – ama son dönemde durum çoğaldı ve onu strese soktu – bezini çıkarıyor ve fizyolojik şeylerini yatağa yapıyor. Bu yüzden tekrar değiştirmesi yatağı temizlemesi gerekiyor. Ve o(Dan) gülümsüyor. Eğer Gabi ona bir şey söylerse aniden öfkeleniyor ve çığlık atmaya başlıyor. Bu yüzden Gabi onun hasta bir insan olduğunu düşünerek, sakin kalmaya çalışıyor, ama bunu başaramazsa sayılı günlerin kaldığını söylüyor. Yüzünden onun çok yorgun ve gergin olduğunu görebilirsiniz.
  Alışverişe giderken veya bir doktordan randevu alırken strese girer, çünkü (Dan)bazen mutfağa gidip gaz ocağını açmayı sever. Gaz tedarikçisinin habersiz kontroller yapması ve gaz tedarikini durdurup açması olasılığı var.
  Dan’in istediğini bulamadığı ve çığlık atmaya başladığı günler vardır, yanına gelir, üzerindeki ya da yastığın altındaki şeyleri bulur. Gabi ona bir şey söylerse, Dan gülmeye ve aptal şakalar yapmaya başlar.
  Gabi arkadaşlarıyla buluşmayı birkaç kez denedi ama toplantıya gitmesi gerektiğinde, Dan aniden kendini kötü hissediyor ya da mide problemleri yaşıyor. Böylece stres seviyesi artıyor.
  Elbette, ev için de bir şeyler yapmalı. “Su damlaları arasında” diyor. Bazı günler yemek yemeden veya yıkanmadan doğruca yatmaya gidiyor.

  Etkinlik: Tartışma
  Şimdi bu vakayı okuduğunuza göre, PeerCare aracılığıyla edindiğiniz Stres Yönetimi çerçevesinde neler olduğunu düşünmeye çalışın.
  Bu konular üzerinde düşünmeye çalışın:
  • Gabi’nin durumundaysanız ne yapmalısınız?
  • Sizce, Gabi stres düzeyini azaltmak için ne yapabilir?
  • Gabi, stresli olmayan bir hayatı sürdürmek için günlük eylemlerinde neler geliştirebilir?
  • Kendisi için daha fazla boş zaman kazanmak için ne yapabilir?

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.