Home Forums Örnek olay (TR) Modül 1 – Örnek olay – Değişikliği Görmeye Başlamak

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • #814
  admin
  Keymaster

  Örnek olay incelemesini buradan indirebilirsiniz

  Kavramlar ve beceriler
  • Duygu yönetimi.
  • Duyguları gözlemlemek ve tanımlamak.
  • Günlük yaşam için stratejileri

  Durum & Egzersiz
  Sarah 45 yaşında. Kocası Peter’e, 17 yıl önce multiple skleroz(MS) teşhisi kondu. Yıllar geçtikçe hastalık ilerledi ve sağlığını bozdu. Peter şimdi giyinme, kendine çeki düzen verme, yemek yeme veya hareket etme gibi günlük hayatındaki tüm faaliyetleri sürdürmekte başkasına bağımlı.
  Multiple Skleroz Derneği’nden büyük destek alıyorlar: Peter her gün farklı terapiler almak için oraya gidiyor. Bunu yapabilmesi için her sabah, Belediye Meclisinin Ev Hijyeni Hizmeti sağlıyor, böylece Sarah her sabah süpermarketteki işine gidebiliyor.
  Öğleden sonra, Sarah ve Peter, 11 yaşındaki oğullarını okuldan almaya gidip birlikte biraz zaman geçiriyorlar. Ancak, işe ek olarak, Sarah’nın hala evde ev işleri, sadece onun yerine getirebileceği bakım işleri gibi görevleri var. Peter, öğleden sonraları, su içip içmediği, bezini değiştirmek veya akşam yemeğini yedirmek (aynı zamanda Sarah’nın sorumluluğu) gibi işlerde Sarah’nın bakımına ihtiyaç duymaktadır. Böylece, günün sonunda, Sarah çok yorgun düşmektedir.
  Sık sık, Sarah’nın da yalnız yürüyüşe çıkması ya da arkadaşlarından bazılarını ziyaret etmesi gerekir, ancak genellikle yeterli zaman olmuyor. Eski hobisini alıp resim derslerine geri dönmeyi çok isterdi, ancak öğleden sonrası için kalan zaman kendini kocasına ve oğluna adamak için. Bu nedenle, Sarah kendini mutlu edecek hiçbir şey yapamıyor.
  Dernek uzmanları ona, öğleden sonraları Peter’ın bakımında veya ev işlerinde ona yardım edebilecek ücretsiz bir kamu hizmeti olmadığı için, belki de birini işe alması gerektiğini söyledi. Bu şekilde, Sarah’nın kendisi için zamanı olacaktı. Ancak, isteksiz: Her öğleden sonra bir kişiyi işe alacak kadar paraları olmadığını ve evine, oğluna ve kocasına bakmak için ahlaki bir zorunluluğu olduğunu söylüyor. Uzun zamandır, hobilerini bir kenara bıraktığını ve hayatının şimdi böyle olduğunu varsaydığını açıklıyor.
  Bir gün, derneğin psikoloğu ve Sarah ile görüşen bir profesyonel geldi: Sarah sadece bir gün için yapmak istediği bir plan hazırlardı. O gün, Peter‘la kalabilecek birini (dernek güvenilir personel sağlayabilir) ya da belki de tanıdığı ve güvendiği birisine sorabilirdi. Bu programlanmış etkinliği yaptıktan sonra, Sarah o andaki duygularını yazmalı ve analiz etmeliydi.
  Birkaç gün sonra, Sarah kendisini mahallesinde gerçekleşecek tematik bir resim atölyesi hakkında bilgilendirildi. Buna katılmaya ve Peter ile ilgilenmesi için birini tutmaya karar verdi. Dernek, engelli insanlara özen gösterme konusunda uzmanlaşmış bir işçi olan Martin’i önerdi. Sarah kabul etti.
  O gün geldi ve atölyeye gitmeden önce, Sarah kocasını ve oğlunu terk ettiği için suçluluk duyuyordu. Duyguları ve hisleri, kendini kötü hissettiği için çelişkiliydi, ama aynı zamanda, yeni insanlarla tanışmak ve yeniden resim yapmak için büyük bir coşkuya sahipti.
  İki saatlik bir atölye çalışmasından sonra Sarah, kocaman bir gülümsemeyle eve geri döndü, heyecanlıydı ve artık resme olan aşkının tekrar başlayacağından emindi. Bağını koparmaya ve uyumlu olduğu bir etkinliğe odaklanmaya karar verdi. Sakin ve memnun hissediyordu. Ayrıca, hoş sohbetler yaptığı diğer arkadaş canlısı komşularla tanıştı. Yüzünde bir gülümsemeyle Sarah, psikologa söylediği gibi kâğıda ne hissettiğini yazmaya başladı.

  Etkinlik: Tartışma
  Şimdi bu örnek olayı okuduğunuza göre, PeerCare aracılığıyla edindiğiniz duygusal zekâ becerileri çerçevesinde neler olduğunu düşünmeye çalışın.
  Bu konular üzerinde düşünmeye çalışın:
  • Sizce Sarah bu hikâyede ne hissediyor? Güzel olan üç ve güzel olmayan üçünden bahsetmeye çalışın.
  • Sizce, Sarah duygusal zekâyı yansıtan hangi stratejileri kullanıyor?
  • Sarah daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmak için günlük eylemlerinde neleri geliştirebilir?
  • Sizce Sarah, etkinlikten sonra kâğıda ne yazacak? Hiç benzer bir duyguyu hissettiniz mi?

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.