Home Forums Örnek olay (TR) Modül 3 – Örnek olay – Sabır-Bir Erdem

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • #837
  admin
  Keymaster

  Örnek olay incelemesini buradan indirebilirsiniz

  Kavramlar ve beceriler
  • Zor durumlar ve insanlar ve bunlarla nasıl başa çıkılacağı.
  • Zor bir karakter için kontrol teknikleri.
  • Çatışma çözümü
  • Empati

  Durum & Egzersiz
  Maria (58) teyzesi Liliana’ya (91) bakıyor.
  Liliana yatalak. Çoğu zaman yatakta ve bir yere gitmek istediğinde tekerlekli sandalyeyi kullanıyor. O her zaman herşeyin doğrusunu yapan bir kadın türü ve diğerleri de onun istediği her şeyi yapmak zorunda. Hap alsa bile uyuma problemleri var. Ve telefonda konuşmayı ve sağlık analizi yapmayı seviyor.
  Maria Liliana’dan bir otobüs durağı uzaklığında kalıyor ve bir ailesi var. Kocası ona ev içi sorunlarda çok yardımcı olduğu için şanslı, bu yüzden Liliana’ya çok zaman ayırabiliyor.
  Liliana için her şeyi yapmalı – bezini değiştirmekten evini temizlemeye, alışverişe, doktorlarla randevulara vb. İstediğini tamamlamak için çoğu zaman Liliana ile birlikte kalıyor.
  Günlük işler 7-8’de başlar ve aynı gün veya ertesi gün biter, tabii Liliana’nın kaprislerine bağlıdır.
  Her zaman söyleyecek ve şikâyet edecek bir şeyi var: bez iyi değil, yemek çok soğuk / sıcak, ek olarak veya daha az 1 dilim salam koydun, tereyağı çok soğuk, başka bir şey istiyorum… Ya öğlen bir şeyler yemek ister ve Maria onu pişirdikten sonra da yemez.
  Liliana’nın farklı kişilere veya ilaç şirketlerine telefon açtığı ve saatlerce konuştuğu bazı günler vardır. Bunlar Maria için iyi günler. Evi temizleyebilir, çamaşır yıkayabilir veya alışveriş yapabilir. Liliana sadece telefona ve konuşmaya odaklanır. Ve Maria’ya hiç şikâyet etmez, her şey yolundadır.
  Liliana’nın sağlık kontrolü yaptırmak istediği başka günler de var, çünkü bunu istiyor. Öyleyse, Maria doktora gitmeli ve Liliana’nın yaptırmak istediği testlerin listesini almalı, bir hemşireden test yapmak için gelmesini istemeyi, testleri yaptırmayı, doktorlardan elde ettiği sonuçları almasını ve yeni ilaçları almasını istemek için polikliniğe gitmesin beklemektedir. Ya da Liliana’nın isteği üzerine, bazı doktorlarla konuşması gerekir ve konsültasyon için eve gelirler. Elbette, gece boyunca Liliana’nın kendisini hasta hissettiği için test veya doktor çağırması birkaç kez oldu.
  Liliana, Maria’nın kendi ihtiyaçları olduğunu ve bir ailesinin olduğunu anlamıyor veya umursamıyor. Bu, Maria’yı zaman zaman sinirlendiren büyük bir sorun. Kendisi için yeterli zamanı yok. Ama Liliana için tek akrabası olduğunu ve ona yardım etmiyorsa başka kim yapabilir diye düşünüyor. Ya da bir akrabası olsa bile onunla o bu kadar zorken Liliana’yı kim destekleyebilir? Liliana ile serbest zaman hakkında konuşmaya çalıştı. Liliana, Maria’nın kendisi için zamana ihtiyacı olduğunu kabul ediyor ve ertesi güne kadar onunla çok fazla kalamayacağını söylüyor. Ama ertesi gün Liliana bunu unuttu ve… Hiç bitmeyen bir hikâye gibi.

  Etkinlik: Tartışma
  Şimdi bu örnek olayı okuduğunuza göre, PeerCare aracılığıyla edindiğiniz zor bir karakterle başa çıkma çerçevesinde neler olduğunu düşünmeye çalışın.
  Bu konular üzerinde düşünmeye çalışın:
  • Maria’nın durumundaysanız ne yapmalısınız?
  • Sizce, Maria teyzesinin Maria’nın ihtiyaçlarını ve isteklerini dikkate alması için ne yapabilir?
  • Maria ailesiyle birlikte zaman geçirebilmek için günlük işlerde neler geliştirebilir?

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.