Home Forums Örnek olay (TR) Modül 1 – Örnek olay – Gündelik Problemler

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • #818
  admin
  Keymaster

  Örnek olay incelemesini buradan indirebilirsiniz

  Kavramlar ve Beceriler
  • Kavramsallaştırma ve Duygusal Zeka anlayışı.
  • Günlük yaşamda Duygusal Zeka.
  • Empatiye giriş.

  Durum & Egzersiz
  Antoine, bir yıl önce Alzheimer teşhisi konmuş olan Tours’lu 74 yaşında bir adam. İyi bir yaşam sürdüğü ve sıkı bir bünyeye sahip olduğu halde hâlâ fiziksel olarak kaygılı. Zihinsel olarak, yine de, çoğunlukla berrak ve işlevsel, ancak arada sırada birşeyleri unutuyor.
  Bunu erken yakalamış olmasına rağmen, babasının Alzheimer’ı daha da kötüye gideceğini görünce, Lucille (50 yaşında) onu ailesinin evine götürmeye karar verdi, o ve kocasının, her ikisinin de çalıştığı göz önüne alındığında sırayla babasına göz kulak olmaları gerekti. Antoine, durumdan oldukça mutlu. Çünkü evin etrafında yemek pişirmek, temizlik yapmak ve genel ev işleri yapmak konusunda kendi kendine yapabiliyor, bu yakından tanıdık bir ortam. Antoine, kendi hatası olduğunu farketmeden, hasta bile olduğunu anlayamadı ve bu durumda ısrarcıydı. Tartışma arttıkça, Luc hapları bulana kadar evin etrafında dolaşıp durdu. Antoine’nın gerçekten günlük dozunu almadığını görünce ona geri döndü ve ilacını almasını söyledi. Doğal olarak, Antoine herhangi bir ilaç almaya ihtiyaç duyup duymadığının farkında olmadığı için kafası karışıyor. Luc yeterince bıkmıştı ve uyumak istedi, çünkü ertesi sabah katılacağı önemli bir toplantısı vardı ve böylece Antoine’nın haplarını alması için tartışmaya karar verdi.
  Luc’un saldırgan öfkesi ile karşı karşıya kalan Antoine, Luc’un niyetlerinden oldukça şüpheli olarak- verdiği ilacı almak konusunda giderek daha isteksiz davrandı ve sonunda Luc, pes edip uyudu, Antoine’yı oldukça gergin, korkutucu ve kafası karışmış halde bıraktı.

  Etkinlik: Tartışma
  Şimdi bu örnek olayı okuduğunuza göre, PeerCare aracılığıyla edindiğiniz duygusal zeka becerileri çerçevesinde neler olduğunu düşünmeye çalışın.
  Luc’un yerinde olduğunuzu hayal edin;
  • Bu durumda yeterince tepki verdiğini düşünüyor musunuz?
  • Bu durumda kendini kontrol etmeyi etkili bir şekilde uygulayabildiğini düşünüyor musunuz?
  • Luc’un duygusal farkındalığının yüksek mi, düşük mü olduğunu söyler misiniz?

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.